LEXUS LC500H specifications — approved in Switzerland
299.2 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 055 kg
Curb weight
1LD888
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.87 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8GR-FXS |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 445 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 ET25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 03/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD888 |
1LD850
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.87 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8GR-FXS |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 445 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 ET25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 27/04/2020 |
| Type approval no. | 1LD850 |
1LD835
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.89 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8GR-FXS |
| Curb weight | 2 060 kg |
| Gross weight | 2 445 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 06/09/2019 |
| Type approval no. | 1LD835 |
1LD285
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.89 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8GR-FXS |
| Curb weight | 2 060 kg |
| Gross weight | 2 445 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 01/10/2018 |
| Type approval no. | 1LD285 |
1LD250
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.89 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8GR-FXS |
| Curb weight | 2 060 kg |
| Gross weight | 2 445 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 1LD250 |
1LD251
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) @ 6 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.89 kg/HP |
| Displacement | 3 456 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 8GR-FXS |
| Curb weight | 2 060 kg |
| Gross weight | 2 445 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 DP25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 DP25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 1LD251 |