LIEBHERR A 900 C specifications — approved in Switzerland
129.2 HP
Max power
611.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
16 700 kg
Curb weight
5LA294
| Power | 129.2 HP (95.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 611.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 129.26 kg/HP |
| Displacement | 6 360 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D934SA6 (R04S61012) |
| Curb weight | 16 700 kg |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Length | 6 155 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 160 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 18-19.5 16PR, 18R19.5 16PR: 14.00x19.5 |
| Tires (option) | 10.00-20 14PR, 10.00R20 14PR: 7.00x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 27/07/2006 |
| Type approval no. | 5LA294 |
5LA256
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 640.0 Nm @ 1 000 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 133.67 kg/HP |
| Displacement | 6 640 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D924TI-E (Code R26) |
| Curb weight | 16 000 kg |
| Gross weight | 17 000 kg |
| Length | 6 870 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 18-19.5 / 18R19.5 16PR 14.00x19.5 = seul. pour 20km/h |
| Tires (option) | 10.00-20 / 10.00R20 14PR 7.00x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 17/02/2003 |
| Type approval no. | 5LA256 |