LIEBHERR LTM11200-UTM890 specifications — approved in Switzerland
680.0 HP
Max power
3006.0 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
| Power | 680.0 HP (500.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 3006.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Displacement | 16 162 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e1+e2+e4+e5 |
| Engine |
| D9508A7 (V08M71013) |
| Length | 19 700 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170E: 9.50x25 |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 13/01/2010 |
| Type approval no. | 5LA323 |