LIEBHERR LTM1300-6.3 specifications — approved in Switzerland
618.8 HP
Max power
3075.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
39 500 kg
Curb weight
| Power | 618.8 HP (455.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 3075.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 63.83 kg/HP |
| Displacement | 16 162 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | tout-t.: e3+e5+e6: au ch. e3+e4+e5+e6 |
| Engine | D9508 A7-05 (V08MW7101) |
| Curb weight | 39 500 kg |
| Gross weight | 72 000 kg |
| Length | 17 300 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 1 650 mm |
| Body type | Camion-grue |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 14.00R25 (385/95R25) 170F 80km/h: 9.50x25 |
| Tires (option) | 16.00R25 (445/95R25) 174F 85km/h: 11.00x25 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LIEBHERR-WERK EHINGEN GMBH, D-89582 EHINGEN |
| Approval date | 10/11/2022 |
| Type approval no. | 5LA446 |