LINDE H30D specifications — approved in Switzerland
63.9 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
22 km/h
Top speed
4 220 kg
Curb weight
5LA734
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 22 km/h |
| Weight/power ratio | 66.04 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CBH |
| Curb weight | 4 220 kg |
| Gross weight | 8 600 kg |
| Length | 2 755 mm |
| Width | 1 256 mm |
| Height | 2 210 mm |
| Wheelbase | 1 930 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 27x10-12 28x12.5-15 7.00-12ZW 27x10-12 20PR 250/75R12 20PR 7.00x12ZW 16PR |
| Tires (option) | AR= 23x 9-10 23x 9-10 14PR 225/75R10 20PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 16/09/2008 |
| Type approval no. | 5LA734 |
5LA721
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 173.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 22 km/h |
| Weight/power ratio | 72.14 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BEU |
| Curb weight | 4 220 kg |
| Gross weight | 8 600 kg |
| Length | 2 755 mm |
| Width | 1 256 mm |
| Height | 2 210 mm |
| Wheelbase | 1 930 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 27x10-12 28x12.5-15 7.00-12ZW 27x10-12 20PR 250/75R12 20PR 7.00x12ZW 16PR |
| Tires (option) | AR= 23x 9-10 23x 9-10 14PR 225/75R10 20PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 13/05/2003 |
| Type approval no. | 5LA721 |