LINDNER Geotrac 104ep PRO specifications — approved in Switzerland
112.9 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 800 kg
Curb weight
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.66 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414D |
| Curb weight | 3 800 kg |
| Gross weight | 7 200 kg |
| Length | 3 850 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 480 mm |
| Wheelbase | 2 280 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 8.3R24 106A8 / 9.5R24 107A8 / 380/70R24 122/128A8 |
| Tires (option) | AR= 230/95R42 140A8 / 230/95R44 122A8 / 480/70R34 143/146A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 100 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 16/02/2018 |
| Type approval no. | 4LB785 |