LINDNER Geotrac 50 A specifications — approved in Switzerland
56.3 HP
Max power
191.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 900 kg
Curb weight
| Power | 56.3 HP (41.4 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 51.51 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 903.27 (CP) |
| Curb weight | 2 900 kg |
| Gross weight | 4 200 kg |
| Length | 3 445 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 060 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 12.5/80-18 8PR 11x18 10.5-20 6PR 9x20 |
| Tires (option) | AR= 14.9R28 A8 12x28 480/65R24 A8 14x24 |
| Tow cap. (braked) | 14 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 5 160 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 12/08/1997 |
| Type approval no. | 4LB701 |