LINDNER Unitrac 102 specifications — approved in Switzerland
101.3 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3LA704
| Power | 101.3 HP (74.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1104D-E44T (2892/2200) |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | s.d. 2 |
| Tires | 15.0/55R17 12PR: 13x17 / 425/55R17 134G: 13x17 / 265/70R19.5 136/134M: 8.25x19.5 |
| Tires (option) | 11.5/80-15.3 12PR: 9.00x15.3 / 15.5/55R18 134E: 11x18 / 285/70R19.5 144/173M: 8.25x19.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 13/08/2009 |
| Type approval no. | 3LA704 |
4LB733
| Power | 101.3 HP (74.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 2892/2200 (1104D-E44T) |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | aucune |
| Tires | 15.0/55R17 12PR: 425/55R17 134G: 265/70R19.5 136/134M |
| Tires (option) | 11.5/80-15.3 12PR: 15.5/55R18 134E: 285/70R19.5 144/173M |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 23/01/2007 |
| Type approval no. | 4LB733 |
3LA703
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 56C/3 |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | s.d. 2 |
| Tires | 15.0/55R17 12PR: 13x17 / 425/55R17 134G: 13x17 / 265/70R19.5 136/134M: 8.25x19.5 |
| Tires (option) | 11.5/80-15.3 12PR: 9.00x15.3 / 15.5/55R18 134E: 11x18 / 285/70R19.5 144/173M: 8.25x19.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 27/12/2007 |
| Type approval no. | 3LA703 |