LINDNER Unitrac 112 LD specifications — approved in Switzerland
107.4 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 750 kg
Curb weight
3LA719
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.92 kg/HP |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 60D/2 (R754EUVI) |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/139A8 / 15.5/55R18 136/138E / 265/70R19.5 140/138M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 02/11/2023 |
| Type approval no. | 3LA719 |
3LA712
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.92 kg/HP |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 60D/2 (R754EUVI) |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 09/09/2019 |
| Type approval no. | 3LA712 |
4LB796
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.92 kg/HP |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 60D/2 (R754EUVI) |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 09/09/2019 |
| Type approval no. | 4LB796 |
3LA709
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.92 kg/HP |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 60D/2 (R754EUVI) |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 2 440 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144 / 15.0/55R17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 134E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 04/05/2018 |
| Type approval no. | 3LA709 |
4LB789
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.92 kg/HP |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 60D/2 |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 2 440 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144 / 15.0/55R17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 134E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 04/05/2018 |
| Type approval no. | 4LB789 |