LINDNER Unitrac 55 ? specifications — approved in Switzerland
56.3 HP
Max power
191.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
| Power | 56.3 HP (41.4 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 191.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine |
| 1962/2250 (903.27) |
| Gross weight | 6 300 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | 11.5/80-15.3 12PR, 9.00x15.3: 425/55R17 MPT"E" 2440kg, 13.00x17 |
| Tires (option) | 15.5/55R18 14PR, 11.00x18 : 10.5-18 10PR, 9.00x18: 15.0/55-17 10PR, 13.00x17 |
| Tow cap. (braked) | 6 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 27/11/1998 |
| Type approval no. | 4LB708 |