LINDNER Unitrac 78 ? specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
291.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 291.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine |
| 2232/2200 (1103C-33T) |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | aucune |
| Tires | 15.0/55R17 Impl. 425/55R17 134G 265/70R19.5 136/134M |
| Tires (option) | 11.5/80-15.3 12PR. 15.5/55R18 134E 285/70R19.5 144/173M |
| Tow cap. (braked) | 6 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 04/12/2003 |
| Type approval no. | 4LB723 |