LINDNER Unitrac 95 ? specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3LA701
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | Phaser 110 Ti (AD) |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 15.0/55-17 10PR, 13.00x17: 425/55R17 MPT"E" 2440kg, 13.00x17: |
| Tires (option) | 10.5-18 MPT 10PR, 9.00x18: 15.5/55-18 14PR, 11.00x18: 265/70R19.5 14PR, 8.25x19.5 |
| Tow cap. (braked) | 6 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 27/11/1998 |
| Type approval no. | 3LA701 |
4LB727
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | Phaser 110Ti |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | aucune |
| Tires | 15.0/55-17 10PR 425/55R17 134G |
| Tires (option) | 10.5-18 MPT 10PR 11.5/80-15.3 12PR |
| Tow cap. (braked) | 6 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 10/06/2004 |
| Type approval no. | 4LB727 |
4LB706
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | Phaser 110 Ti |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Tires | 15.0/55-17 10PR, 13.00x17: 425/55R17 MPT"E" 2440kg, 13.00x17 |
| Tires (option) | 10.5-18 MPT 10PR, 9.00x18: 11.5/80-15.3 12PR, 9.00x15.3 |
| Tow cap. (braked) | 6 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 27/11/1998 |
| Type approval no. | 4LB706 |