LIVEWIRE S2 Alpinista specifications — approved in Switzerland
40.8 HP
Max power
263.0 Nm
Max torque
159 km/h
Top speed
274 kg
Curb weight
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 263.0 Nm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 6.72 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission |
| m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | Y |
| Curb weight | 274 kg |
| Gross weight | 364 kg |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 1 125 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 120/70 ZR17 (58W): 3.5x17 |
| Tires (option) | AR= 180/55 R17 73V: 5.5x17 |
| Manufacturer | LiveWire EV, LLC., USA-53208 Milwaukee |
| Approval date | 04/12/2024 |
| Type approval no. | 6LD103 |