LIVEWIRE S2 Del Mar specifications — approved in Switzerland
40.8 HP
Max power
263.0 Nm
Max torque
163 km/h
Top speed
269 kg
Curb weight
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 263.0 Nm |
| Top speed | 163 km/h |
| Weight/power ratio | 6.59 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Engine |
| Y |
| Curb weight | 269 kg |
| Gross weight | 364 kg |
| Length | 2 225 mm |
| Width | 2 225 mm |
| Height | 1 155 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/80-19 67H: 3.00x19 |
| Tires (option) | AR= 140/80B19 71H: 3.50x19 |
| Manufacturer | LiveWire EV, LLC., USA-53208 Milwaukee |
| Approval date | 29/11/2023 |
| Type approval no. | 6LD102 |