LIVEWIRE ONE specifications — approved in Switzerland
85.7 HP
Max power
114.0 Nm
Max torque
177 km/h
Top speed
330 kg
Curb weight
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 3.85 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission |
| m1a |
| Engine | E |
| Curb weight | 330 kg |
| Gross weight | 436 kg |
| Width | 2 145 mm |
| Height | 1 090 mm |
| Doors | latèral |
| Tires | AV=120/70ZR17 (58W): 3.50x17 |
| Tires (option) | AR=180/55ZR17 (73W): 5.50x17 |
| Manufacturer | LiveWire EV, LLC., USA-53208 Milwaukee |
| Approval date | 24/11/2023 |
| Type approval no. | 6LD101 |