MG TF 160 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
174.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 190 kg
Curb weight
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 900 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 18K4K |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 390 kg |
| Length | 3 943 mm |
| Width | 1 628 mm |
| Height | 1 249 mm |
| Wheelbase | 2 375 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 195/45R16 77V/76W: 7x16 DP26/28 avec AR= 215/40R16 77V/76W: 7x16 DP26/28 |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 21/03/2002 |
| Type approval no. | 1MN318 |