MINI Cooper ALL4 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
186 km/h
Top speed
1 425 kg
Curb weight
1MP920
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 186 km/h |
| Weight/power ratio | 11.64 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H M+S: 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 7x16 ET50, 6 1/2x16 DP46 / 205/55R17 91V: 7x17 DP50, 7 1/2x17 DP52 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP920 |
1MP866
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tires (option) | 205/60R16 92V: 7x16 DP50 / 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 / 195/60R16 89H M+S: 6 1/2x16 DP46 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP866 |
1MP913
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 905 kg |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 7x16 DP50 / 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP913 |
1MP914
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 905 kg |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H M+S: 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 7x16 DP50, 6 1/2x16 DP46 / 205/55R17 91V: 7x17 DP50, 7 1/2x17 DP52 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP914 |
1MP919
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 186 km/h |
| Weight/power ratio | 11.64 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 544 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 7x16 DP50 / 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP919 |
1MP851
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 186 km/h |
| Weight/power ratio | 11.93 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tires (option) | 205/60R16 92V: 7x16 DP50 / 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP851 |
1MP852
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 186 km/h |
| Weight/power ratio | 11.93 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tires (option) | 205/60R16 92V: 7x16 DP50 / 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 / 195/60R16 89H M+S: 6 1/2x16 DP46 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP852 |
1MP865
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 7x17 DP50 / 205/55R17 91W: 7 1/2x17 DP52 |
| Tires (option) | 205/60R16 92V: 7x16 DP50 / 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/06/2014 |
| Type approval no. | 1MP865 |
1MP827
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.85 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 845 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 / 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/05/2013 |
| Type approval no. | 1MP827 |
1MP828
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.48 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 4 109 mm |
| Width | 1 786 mm |
| Height | 1 518 mm |
| Wheelbase | 2 596 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 / 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 29/05/2013 |
| Type approval no. | 1MP828 |
1MP826
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N16B16A |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 097 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 561 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 / 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 27/05/2013 |
| Type approval no. | 1MP826 |
1MP825
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.93 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | N18B16A |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 895 kg |
| Length | 4 110 mm |
| Width | 1 789 mm |
| Height | 1 561 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 89H: M+S 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6 1/2x16 DP46 / 205/55R17 91V: 7x17 DP50 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 27/05/2013 |
| Type approval no. | 1MP825 |