RENAULT Kangoo 1.9dti specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
157 km/h
Top speed
1 145 kg
Curb weight
3RA254
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 157 km/h |
| Weight/power ratio | 14.28 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QR7 |
| Curb weight | 1 145 kg |
| Gross weight | 1 695 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 + 1-2 |
| Tires | FC0VAF/FC0VBF: 165/70R14Rf. 85R/S: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | FC0V?F: 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/01/2001 |
| Type approval no. | 3RA254 |
3RA207
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.21 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QH7 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R13 Reinf. 83R/S, 165/70R13C 88Q/R: 5.00Bx13 DP36 (seul. avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14 Reinf. 85R/S, 165/70R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 810 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 530 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/03/1999 |
| Type approval no. | 3RA207 |
3RA208
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.46 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QH7 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 885 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R13C 88Q/R: 5.00Bx13 DP36 (seul. avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 805 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 540 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/03/1999 |
| Type approval no. | 3RA208 |
3RA209
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 157 km/h |
| Weight/power ratio | 14.78 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QH7 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 875 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R14 85R Reinf.: 5.50Jx14 DP36 |
| Tires (option) | 165/75R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 890 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 555 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/03/1999 |
| Type approval no. | 3RA209 |