RENAULT Kangoo dCi110 specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
1 562 kg
Curb weight
3RD649
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 170 km/h |
| Weight/power ratio | 14.17 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 562 kg |
| Gross weight | 2 196 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/05/2018 |
| Type approval no. | 3RD649 |
3RD647
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.2 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 455 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 725 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 29/03/2018 |
| Type approval no. | 3RD647 |
3RD405
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.48 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD405 |
3RD403
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.38 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 475 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 735 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD403 |
3RD406
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.48 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD406 |
3RD407
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.34 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD407 |
3RD408
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.97 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD408 |
3RD413
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.48 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD413 |
3RC567
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.14 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 448 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC567 |
3RC568
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.76 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 516 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC568 |
3RC565
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.39 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC565 |
3RC564
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.39 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC564 |
3RC566
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.39 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC566 |