RENAULT Premium 400 6x2 specifications — approved in Switzerland
391.7 HP
Max power
1800.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
| Power | 391.7 HP (288.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1800.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 9 vitesses |
| Drivetrain | AR: essieu 2 |
| Engine | MIDR062356B41 |
| Gross weight | 22 000 kg |
| Wheelbase | 2 935 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22.5, 12R22.5: d'autres avec circ. de roulement 2822-3425mm selon ETRTO |
| Tires (option) | jantes: 8.25x22.5, 9.00x22.5: et d'autres variantes correspondant aux pneus selon ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 05/08/1998 |
| Type approval no. | 3RA195 |