SCANIA K 370C B4x2?? specifications — approved in Switzerland
369.9 HP
Max power
1900.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
| Power | 369.9 HP (272.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 900 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 12 742 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine |
| DC13162 |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Wheelbase | 4 400 mm |
| Tires | 275/70R22.5, 275/80R22.5, 295/80R22.5, |
| Tires (option) | 305/70R22.5, 315/60R22.5, 315/80R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 452 - 525 mm sel. ETRTO |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SCANIA CV AB, S-15187 SOEDERTAELJE |
| Approval date | 08/05/2023 |
| Type approval no. | 2SA202 |