VICTORY Judge specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
146.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
392 kg
Curb weight
6VB156
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 146.0 Nm @ 2 900 rpm |
| Top speed |
| 193 km/h |
| Weight/power ratio | 4.12 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 1205430 |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 338 mm |
| Height | 1 107 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Tires | AV= 130/90B16: 3.50x16 |
| Tires (option) | AR= 140/90B16: 3.50x16 |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 05/12/2016 |
| Type approval no. | 6VB156 |
6VB137
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 141.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 4.4 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 389 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 339 mm |
| Height | 1 107 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/90B16: 3.50x16 index min.= 67H |
| Tires (option) | AR= 140/90B16: 3.50x16 index min.= 77H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 11/12/2014 |
| Type approval no. | 6VB137 |
6VB124
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 141.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 4.4 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 389 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 462 mm |
| Height | 1 165 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/90B16: 3.50x16 index min.= 67H |
| Tires (option) | AR= 140/90B16: 3.50x16 index min.= 77H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 19/07/2012 |
| Type approval no. | 6VB124 |
6VB149
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 108.3 Nm @ 2 200 rpm |
| Top speed | 157 km/h |
| Weight/power ratio | 8.17 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 389 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 339 mm |
| Height | 1 107 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/90B16: 3.50x16 index min.= 67H |
| Tires (option) | AR= 140/90B16: 3.50x16 index min.= 77H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 28/07/2016 |
| Type approval no. | 6VB149 |
6VB141
| Power | 32.9 HP (24.2 kW) @ 2 900 rpm |
| Torque | 90.9 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 134 km/h |
| Weight/power ratio | 11.82 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 389 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 339 mm |
| Height | 1 107 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/90B16: 3.50x16 index min.= 67H |
| Tires (option) | AR= 140/90B16: 3.50x16 index min.= 77H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 22/01/2015 |
| Type approval no. | 6VB141 |
6VB131
| Power | 32.9 HP (24.2 kW) @ 2 900 rpm |
| Torque | 90.9 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 134 km/h |
| Weight/power ratio | 11.82 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 389 kg |
| Gross weight | 523 kg |
| Width | 2 462 mm |
| Height | 1 165 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/90B16: 3.50x16 index min.= 67H |
| Tires (option) | AR= 140/90B16: 3.50x16 index min.= 77H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 6VB131 |