VOEGELE Super 1803 specifications — approved in Switzerland
141.4 HP
Max power
521.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
18 000 kg
Curb weight
| Power | 141.4 HP (104.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 521.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 127.3 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AR |
| Engine | BF4M1013EC (Code C104) |
| Curb weight | 18 000 kg |
| Gross weight | 19 400 kg |
| Length | 6 480 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 3 610 mm |
| Wheelbase | 850 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 1 |
| Tires | essieu 1: jumelés 550/150-370 |
| Tires (option) | essieu 2: jumelés 200x410/621, 610/200-410 |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 24/04/1996 |
| Type approval no. | 5VA101 |