VOLVO EW140B specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
555.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
14 300 kg
Curb weight
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 555.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 114.31 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D5DEBE2 |
| Curb weight | 14 300 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 6 110 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.00-20 14/16PR 7.5x20 / 18R19.5 14 x19.5 |
| Tires (option) | 600/40-22.5 18PR 20.00x22.5 / 315/80R22.5 7.5x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 12/12/2003 |
| Type approval no. | 5VA653 |