ASTON MARTIN DB9 GT Coupé specifications — approved in Switzerland
548.1 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
295 km/h
Top speed
1 860 kg
Curb weight
| Power | 548.1 HP (403.0 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 295 km/h |
| Weight/power ratio | 3.39 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | AM11 |
| Curb weight | 1 860 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 690 mm |
| Width | 1 905 mm |
| Height | 1 280 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 325.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35ZR20 (95Y): 8.5x20 DP42.1 / AR= 295/30ZR20 (101Y): 11x20 DP54 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 19/08/2015 |
| Type approval no. | 1AB594 |