CLAAS Arion 610 specifications — approved in Switzerland
138.7 HP
Max power
640.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
6 400 kg
Curb weight
4CB797
| Power | 138.7 HP (102.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 640.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 46.14 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HC550E |
| Curb weight | 6 400 kg |
| Gross weight | 10 250 kg |
| Length | 4 260 mm |
| Width | 2 015 mm |
| Height | 2 700 mm |
| Wheelbase | 2 820 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1-2 |
| Tires | AV= 380/85R28 133B, 420/70R28 133D, 480/65R28 136D, 520/60R28 138D, 400/80R28 146D, 14.9R28 131B |
| Tires (option) | AR= 460/85R38 149B, 520/70R38 150D, 600/65R38 153B, 650/60R38 155D, 480/80R38 161D, 18.4R38 143B |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 02/03/2020 |
| Type approval no. | 4CB797 |
4CB774
| Power | 138.7 HP (102.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 640.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 46.14 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT08D |
| Curb weight | 6 400 kg |
| Gross weight | 10 250 kg |
| Length | 4 260 mm |
| Width | 2 015 mm |
| Height | 2 700 mm |
| Wheelbase | 2 820 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1-2 |
| Tires | AV= 380/85R28 133B, 420/70R28 133D, 480/65R28 136D, 520/60R28 138D, 600/60R28 146D, 400/80R28 146D |
| Tires (option) | AR= 460/85R38 149B, 520/70R38 150D, 600/65R38 153D, 650/60R38 155D, 710/60R38 160D, 480/80R38 161D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 06/06/2018 |
| Type approval no. | 4CB774 |
4CB664
| Power | 129.2 HP (95.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 533.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.67 kg/HP |
| Displacement | 6 788 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 6068HRT83D |
| Curb weight | 5 900 kg |
| Gross weight | 8 800 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 2 015 mm |
| Height | 2 780 mm |
| Wheelbase | 2 820 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 13.6R28 123A8: 14.9R28 128A8: 380/85R28 133A8: 420/70R28 133A8: 480/65R28 129A8: 520/60R28 138A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R38 141A8: 18.4R38 146A8: 460/85R38 149A8: 520/70R38 150A8: 650/60R38 155A8: 600/65R38 147A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 5 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 07/01/2008 |
| Type approval no. | 4CB664 |