CLAAS Axion 800 specifications — approved in Switzerland
193.1 HP
Max power
896.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
8 250 kg
Curb weight
4CC803
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 896.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.72 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DGE617C*V |
| Curb weight | 8 250 kg |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R30 143D, 600/65R28 147D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 600/65R28 147D |
| Tires (option) | AR= 580/70R42 158D, 650/75R38 169B, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 620/70R42 160D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 08/10/2020 |
| Type approval no. | 4CC803 |
4CB779
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 896.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.72 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617J*B |
| Curb weight | 8 250 kg |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R30 143D, 600/65R28 147D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 600/65R28 147D |
| Tires (option) | AR= 580/70R42 158D, 650/75R38 169B, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 620/70R42 160D |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 25/06/2018 |
| Type approval no. | 4CB779 |