CITROEN C8 3.0 V6 specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
285.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 837 kg
Curb weight
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFW |
| Curb weight | 1 837 kg |
| Gross weight | 2 540 kg |
| Length | 4 727 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 823 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 275.0 g/km |
| Consumption | 11.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95/99H: 7.0x16 DP27 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/06/2002 |
| Type approval no. | 1CD628 |