CLAAS Celtis 456 specifications — approved in Switzerland
101.3 HP
Max power
390.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 750 kg
Curb weight
| Power | 101.3 HP (74.5 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 390.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.02 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 4045TRT72 |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 12.4R24 119A8 480/65R24 127A8 13.6R24 128A8 340/85R24 125A8 380/70R24 125A8 320/85R28 124A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8 420/85R30 140A8 16.9R34 139A8 420/85R34 142A8 480/70R34 143A8 540/65R34 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 4 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 05/11/2003 |
| Type approval no. | 4CB618 |