CLAAS Celtis 426 specifications — approved in Switzerland
75.5 HP
Max power
283.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 400 kg
Curb weight
4CB615
| Power | 75.5 HP (55.5 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 283.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.03 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 4045DRT70 |
| Curb weight | 3 400 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8 280/85R24 115A8 13.6R24 121A8 340/85R24 125A8 380/70R24 125A8 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8 420/85R30 140A8 16.9R34 139A8 420/85R34 142A8 480/70R34 143A8 600/65R34 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 4 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 05/11/2003 |
| Type approval no. | 4CB615 |
4CB653
| Power | 74.1 HP (54.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 273.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 43.18 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 4045DRT76 |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 523 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 9.00-16 116A6: 7.50 - 18 8PR |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8, 420/85R30 140A8: 16.9R34 139A8: 600/65R34 145A8: 13.6R38 128A8: 340/85R38 133A8A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 13/07/2006 |
| Type approval no. | 4CB653 |
4CB629
| Power | 74.1 HP (54.5 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 273.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 45.88 kg/HP |
| Displacement | 4 525 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 4045DRT76 |
| Curb weight | 3 400 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 919 mm |
| Height | 2 456 mm |
| Wheelbase | 2 489 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114A8, 280/85R24 115A8, 13.6R24 121A8, 340/85R24 125A8, 380/85R28 124A8, 480/65R24 127A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137A8, 420/85R30 140A8, 16.9R34 139A8, 420/85R34 142A8, 480/70R34 143A8, 600/65R34 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 4 000 kg |
| Manufacturer | CLAAS KgaA mbH, D-33428 HARSEWINKEL |
| Approval date | 02/11/2004 |
| Type approval no. | 4CB629 |