CLAAS Lexion 540 specifications — approved in Switzerland
295.1 HP
Max power
1460.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
14 510 kg
Curb weight
5CB142
| Power | 295.1 HP (217.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1460.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 28 km/h |
| Weight/power ratio | 49.17 kg/HP |
| Displacement | 8 808 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | C9 (?CPXL08.8ESK) |
| Curb weight | 14 510 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 940 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 680/85R32 173A8: 1050/50R32 176A8: 650/75R32 173A8: 800/65R32 172A8: 500/70R24 164A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6/85-24 14PR: 500/70R24 164A8: 600/65-26.5 12PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 03/07/2006 |
| Type approval no. | 5CB142 |
5CB133
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 50.81 kg/HP |
| Displacement | 7 242 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3126C |
| Curb weight | 14 510 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 9 490 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 940 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8, 680/85R32 173A8, 1050/50R32 176A8, 650/75R32 173A8, 800/65R32 172A8, 500/70R24 164A8 |
| Tires (option) | AR= 13.6/85-24 14PR, 500/70R24 164A8, 600/65-26.5 12PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 01/04/2005 |
| Type approval no. | 5CB133 |