CLAAS Lexion 540 C specifications — approved in Switzerland
259.8 HP
Max power
910.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
14 740 kg
Curb weight
| Power | 259.8 HP (191.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 910.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 56.74 kg/HP |
| Displacement | 6 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | C6.6 (2642/2200) |
| Curb weight | 14 740 kg |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Length | 8 980 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 900/60R32 176A8: 800/65R32 172A8: 680/85R32 173A8: 710/75R34 178A8 |
| Tires (option) | AR= 16.5/85-24 14PR: 500/70R24 164A8: 480/80R26 160A8: 600/55R26.5 12PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 31/07/2008 |
| Type approval no. | 5CB150 |