DAF XB/LF 350E?? / ? specifications — approved in Switzerland
503.2 HP
Max power
2000.0 Nm
Max torque
85 km/h
Top speed
| Power | 503.2 HP (370.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 2000.0 Nm |
| Top speed | 85 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | LSM280A-HV3500 |
| Gross weight | 12 000 kg |
| Wheelbase | 5 300 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 265/70R19.5, 295/80R22.5, 295/60R22.5 |
| Tires (option) | 285/70R19.5, 315/60R22.5: pneus : variantes avec rayon de roulement 420-548mm selon ETRTO |
| Manufacturer | DAF TRUCKS N.V, NL-5600 PT EINDHOVEN |
| Approval date | 11/11/2022 |
| Type approval no. | 3DA773 |