DAIHATSU Feroza specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 330 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 13.97 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | HD-E |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 650 kg |
| Length | 3 770 mm |
| Width | 1 580 mm |
| Height | 1 720 mm |
| Wheelbase | 2 175 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 245.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195 R15: 15x5 1/2 DP15: acier/alliage léger / a |
| Tires (option) | 225/70R15: 15x6 DP15: acier/alliage léger / b |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 02/05/1996 |
| Type approval no. | 1DB101 |