DAIHATSU Gran Move specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
126.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 065 kg
Curb weight
1DB124
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 126.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 11.69 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HD |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 485 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 640 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 395 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82S 5.00x14 DP45, 5.5x14 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 11/10/2000 |
| Type approval no. | 1DB124 |
1DB114
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 126.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 11.69 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HD |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 485 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 640 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 395 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82S: 5.00x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 02/11/1998 |
| Type approval no. | 1DB114 |
1DB108
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 119.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 11.86 kg/HP |
| Displacement | 1 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HE |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 485 kg |
| Length | 4 060 mm |
| Width | 1 640 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 395 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82S: 5.00x14 DP45, 5.50x14 DP45 |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1DB108 |