DAIHATSU Sirion specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
925 kg
Curb weight
1DB121
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 9.07 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K3-VE2 |
| Curb weight | 925 kg |
| Gross weight | 1 320 kg |
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 145/80R13 75S 13x4.50 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79S 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 950 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 16/06/2000 |
| Type approval no. | 1DB121 |
1DB138
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 11.67 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K3 |
| Curb weight | 1 015 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 600 mm |
| Width | 1 665 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82S/T: 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 21/12/2004 |
| Type approval no. | 1DB138 |
1DB137
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 94.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.9 kg/HP |
| Displacement | 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1KR |
| Curb weight | 965 kg |
| Gross weight | 1 390 kg |
| Length | 3 600 mm |
| Width | 1 665 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 155/80R13 79S: 13x4.50 DP35 |
| Tires (option) | 175/65R14 82S/T: 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 21/12/2004 |
| Type approval no. | 1DB137 |
1DB120
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 88.3 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.3 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EJ-VE |
| Curb weight | 895 kg |
| Gross weight | 1 320 kg |
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 145/80R13 75S 13x4.50 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79S 14x5.00 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 16/06/2000 |
| Type approval no. | 1DB120 |
1DB112
| Power | 55.1 HP (40.5 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 88.3 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 16.06 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 885 kg |
| Gross weight | 1 320 kg |
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 590 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 145/80R13 75S: 13x4.50B DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79S: 14x5J DP40 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 28/04/1998 |
| Type approval no. | 1DB112 |