FIAT Doblo 1.2 8V specifications — approved in Switzerland
64.6 HP
Max power
102.0 Nm
Max torque
142 km/h
Top speed
1 295 kg
Curb weight
| Power | 64.6 HP (47.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 142 km/h |
| Weight/power ratio | 20.05 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 223A5000 |
| Curb weight | 1 295 kg |
| Gross weight | 1 775 kg |
| Length | 4 159 mm |
| Width | 1 714 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 2 566 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R14 88T Reinf. 5.50x14 DP37 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/01/2001 |
| Type approval no. | 1FA879 |