FIAT Panda 1.3 MJ specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 025 kg
Curb weight
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.7 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 169A5000 |
| Curb weight | 1 025 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 299 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | 155/80R13 79T: 5.00x13 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79T: 5.00x14 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 13/12/2010 |
| Type approval no. | 3FB325 |