FORD Connect 200S specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
155 km/h
Top speed
1 463 kg
Curb weight
3FF261
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 155 km/h |
| Weight/power ratio | 16.29 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PC |
| Curb weight | 1 463 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF261 |
3FE956
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 16.29 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PC |
| Curb weight | 1 463 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 24/08/2010 |
| Type approval no. | 3FE956 |
3FE951
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 16.41 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R3PA |
| Curb weight | 1 474 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 735 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 28/10/2009 |
| Type approval no. | 3FE951 |
3FE950
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 16.54 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PB |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 12/10/2009 |
| Type approval no. | 3FE950 |
3FF258
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Weight/power ratio | 19.56 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P7PB |
| Curb weight | 1 463 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF258 |
3FE954
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Weight/power ratio | 19.56 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P7PB |
| Curb weight | 1 463 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 24/08/2010 |
| Type approval no. | 3FE954 |
3FE934
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Weight/power ratio | 19.61 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R2PA |
| Curb weight | 1 467 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/07/2009 |
| Type approval no. | 3FE934 |