FORD Connect 230L specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 507 kg
Curb weight
3FF257
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPD |
| Curb weight | 1 507 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94R: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF257 |
3FE953
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPD |
| Curb weight | 1 507 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94R: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 24/08/2010 |
| Type approval no. | 3FE953 |
3FE941
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Weight/power ratio | 13.77 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPA |
| Curb weight | 1 517 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95R: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/07/2009 |
| Type approval no. | 3FE941 |
3FE942
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Weight/power ratio | 13.87 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPC |
| Curb weight | 1 528 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94R: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/07/2009 |
| Type approval no. | 3FE942 |
3FE846
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Weight/power ratio | 13.83 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPC |
| Curb weight | 1 524 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95S: 6.0x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 30/01/2008 |
| Type approval no. | 3FE846 |
3FE783
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 13.39 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPA |
| Curb weight | 1 476 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94R: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 19/09/2006 |
| Type approval no. | 3FE783 |
3FF256
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 16.78 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PC |
| Curb weight | 1 507 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF256 |
3FE952
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 16.78 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PC |
| Curb weight | 1 507 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 24/08/2010 |
| Type approval no. | 3FE952 |
3FE939
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 152 km/h |
| Weight/power ratio | 16.97 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PB |
| Curb weight | 1 524 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/07/2009 |
| Type approval no. | 3FE939 |
3FE940
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 16.85 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R3PA |
| Curb weight | 1 513 kg |
| Gross weight | 2 330 kg |
| Length | 4 571 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/07/2009 |
| Type approval no. | 3FE940 |
3FE844
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 152 km/h |
| Weight/power ratio | 16.97 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PB |
| Curb weight | 1 524 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95R: 6.0x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 30/01/2008 |
| Type approval no. | 3FE844 |
3FE781
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 16.41 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R3PA |
| Curb weight | 1 474 kg |
| Gross weight | 2 280 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 19/09/2006 |
| Type approval no. | 3FE781 |