FORD Connect 230 L specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
227.0 Nm
Max torque
158 km/h
Top speed
1 520 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 227.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 158 km/h |
| Weight/power ratio | 16.93 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HCPA |
| Curb weight | 1 520 kg |
| Gross weight | 1 999 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 982 mm |
| Wheelbase | 2 912 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1 |
| Tires | 195/65R15 93R: 6x15 DP52.5 |
| Tires (option) | 195/65R15 93Q M+S: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 04/11/2002 |
| Type approval no. | 3FE572 |