HARLEY-DAVIDSON FLS specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
133.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
376 kg
Curb weight
6HB678
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 133.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 4.77 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 376 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 350 mm |
| Height | 1 100 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB678 |
6HB548
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 4.98 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 393 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 350 mm |
| Height | 1 100 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 03/01/2012 |
| Type approval no. | 6HB548 |
6HE714
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 126.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 5.29 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 396 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 350 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/09/2016 |
| Type approval no. | 6HE714 |
6HE733
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 101.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.57 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 396 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 350 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/11/2016 |
| Type approval no. | 6HE733 |
6HB677
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 97.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Weight/power ratio | 8.14 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 376 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 350 mm |
| Height | 1 100 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB677 |
6HB549
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 12.06 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 393 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 350 mm |
| Height | 1 100 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 03/01/2012 |
| Type approval no. | 6HB549 |