HYUNDAI Ioniq 9 specifications — approved in Switzerland
427.9 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 689 kg
Curb weight
AXB242
| Power | 427.9 HP (314.6 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio |
| 6.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM18, h= EM16 |
| Curb weight | 2 689 kg |
| Gross weight | 3 320 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 980 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 285/45R21 113V: 9.0x21 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 11/11/2025 |
| Type approval no. | AXB242 |
1HC640
| Power | 427.9 HP (314.6 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 6.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM18, h= EM16 |
| Curb weight | 2 689 kg |
| Gross weight | 3 320 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 980 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 285/45R21 113V: 9.0x21 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/06/2025 |
| Type approval no. | 1HC640 |
1HC637
| Power | 427.9 HP (314.6 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 6.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM18, h= EM16 |
| Curb weight | 2 685 kg |
| Gross weight | 3 320 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 980 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 285/45R21 113V: 9.0x21 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/06/2025 |
| Type approval no. | 1HC637 |
AXB293
| Power | 307.5 HP (226.1 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.64 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM07, h= EM16 |
| Curb weight | 2 657 kg |
| Gross weight | 3 300 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 980 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 255/60R19 113V: 8.0x19 ET53.5 |
| Tires (option) | 275/50R20 113V: 8.0x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 17/12/2025 |
| Type approval no. | AXB293 |
1HC639
| Power | 307.5 HP (226.1 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.64 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | v= EM07, h= EM16 |
| Curb weight | 2 657 kg |
| Gross weight | 3 300 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 980 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 255/60R19 113V: 8.0x19 ET53.5 |
| Tires (option) | 275/50R20 113V: 8.0x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/06/2025 |
| Type approval no. | 1HC639 |
1HC638
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 9 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.71 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | EM16 |
| Curb weight | 2 549 kg |
| Gross weight | 3 180 kg |
| Length | 5 060 mm |
| Width | 1 980 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 130 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 255/60R19 113V: 8.0x19 ET53.5 |
| Tires (option) | 275/50R20 113V: 8.0x20 ET58.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/06/2025 |
| Type approval no. | 1HC638 |