IPS ACE 325 specifications — approved in Switzerland
10.9 HP
Max power
11.2 Nm
Max torque
75 km/h
Top speed
480 kg
Curb weight
| Power | 10.9 HP (8.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 11.2 Nm @ 6 400 rpm |
| Top speed | 75 km/h |
| Weight/power ratio | 44.04 kg/HP |
| Displacement | 325 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | ASM 325 oder Orion 325 |
| Curb weight | 480 kg |
| Gross weight | 660 kg |
| Length | 2 310 mm |
| Width | 1 240 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 1 610 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= AT25x8-12 |
| Tires (option) | AR= 255/65-12: AT25x10.00-12 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 16/05/2018 |
| Type approval no. | 6IA652 |