IPS Ranger EV specifications — approved in Switzerland
11.3 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
869 kg
Curb weight
| Power | 11.3 HP (8.3 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 76.9 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | Manuelle 1 vitesses |
| Drivetrain |
| intégral |
| Engine | DLGF 112200-4 |
| Curb weight | 869 kg |
| Gross weight | 1 249 kg |
| Length | 2 820 mm |
| Width | 1 440 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 1 900 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT25x9-12 NHS: 12x6, 12x7 / 205/70-14: 6.00x14 |
| Tires (option) | AR= AT25x9-12 NHS: 12x6, 12x7 / 235/60-14: 8.00x14 |
| Tow cap. (braked) | 248 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 248 kg |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 25/08/2010 |
| Type approval no. | 6IA636 |