IRISBUS Iliade specifications — approved in Switzerland
431.1 HP
Max power
1907.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2IA405
| Power | 431.1 HP (317.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1907.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DCI11B+J01 |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 10 617 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 3 230 mm |
| Wheelbase | 5 436 mm |
| Body type | Autocar |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148: 22.5x8.50 |
| Tires (option) | 305/70R22.5 152/148: 22.5x8.50 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 19/12/2002 |
| Type approval no. | 2IA405 |
2IA407
| Power | 361.8 HP (266.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1652.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DCI11F+J01 |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 10 617 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 3 230 mm |
| Wheelbase | 5 436 mm |
| Body type | Autocar |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148: 22.5x8.50 |
| Tires (option) | 305/70R22.5 152/148: 22.5x8.50 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 19/12/2002 |
| Type approval no. | 2IA407 |
2IA406
| Power | 312.8 HP (230.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1275.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 11 116 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DCI11H+J01 |
| Gross weight | 18 500 kg |
| Length | 10 617 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 3 230 mm |
| Wheelbase | 5 436 mm |
| Body type | Autocar |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/80R22.5 152/148: 22.5x8.50 |
| Tires (option) | 305/70R22.5 152/148: 22.5x8.50 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 19/12/2002 |
| Type approval no. | 2IA406 |