LANCIA Ypsilon 1.4 Sel specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 070 kg
Curb weight
1LA806
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.24 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 070 kg |
| Gross weight | 1 510 kg |
| Length | 3 778 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/06/2009 |
| Type approval no. | 1LA806 |
1XA486
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.24 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 070 kg |
| Gross weight | 1 510 kg |
| Length | 3 778 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 10/10/2006 |
| Type approval no. | 1XA486 |
1LA743
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.24 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 070 kg |
| Gross weight | 1 510 kg |
| Length | 3 778 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 15/04/2004 |
| Type approval no. | 1LA743 |