LAND ROVER Evoque D150 AWD specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
196 km/h
Top speed
1 891 kg
Curb weight
1XV285
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 196 km/h |
| Weight/power ratio | 12.64 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 891 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 10/06/2020 |
| Type approval no. | 1XV285 |
1XU514
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 196 km/h |
| Weight/power ratio | 12.64 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 891 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/10/2019 |
| Type approval no. | 1XU514 |
1LC935
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 196 km/h |
| Weight/power ratio | 12.64 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 891 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC935 |
1XT878
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 196 km/h |
| Weight/power ratio | 12.64 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 891 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 21/05/2019 |
| Type approval no. | 1XT878 |
1LC843
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 196 km/h |
| Weight/power ratio | 12.64 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 891 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/02/2019 |
| Type approval no. | 1LC843 |