LAND ROVER RR Evoque D165 specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
199 km/h
Top speed
1 890 kg
Curb weight
1LE914
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/03/2026 |
| Type approval no. | 1LE914 |
1LE912
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/03/2026 |
| Type approval no. | 1LE912 |
1LE811
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE811 |
1LE813
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE813 |
1LE460
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/06/2024 |
| Type approval no. | 1LE460 |
1LE462
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/06/2024 |
| Type approval no. | 1LE462 |
1LE443
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE443 |
1LE446
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE446 |
1LE313
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE313 |
1LE310
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE310 |
1LE180
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45 / 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/02/2021 |
| Type approval no. | 1LE180 |
1LE151
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE151 |