LIGIER Be Sun specifications — approved in Switzerland
5.4 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
615 kg
Curb weight
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 3 900 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 113.89 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | 4D100Lc-4 |
| Curb weight | 615 kg |
| Gross weight | 1 036 kg |
| Length | 2 600 mm |
| Width | 1 460 mm |
| Height | 1 786 mm |
| Wheelbase | 1 759 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | aucun: s.d. 2 |
| Tires | 145/80R13: 4-5x13 |
| Tires (option) | 155/65R14: 4.5-5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 6LA614 |